Reportáže ze školy
2012-2013
REPORTÁŽ- DEN 4. – ČÍNA
Michelle Liu je dívka původem z Číny. Je jí 22 let. Za začátku se mi líbilo, že nám hned pustila ukázku z filmu Mission Imposible, ve kterém byla ukázána jedna významná budova v Šanghaji. Také bylo hodně zábavné, jak nás učila čínské písmo a dobrovolník se mohl naučit psát své jméno v tomto jazyce. Povídala také o všech významných místech, městech, o jejich jídle, také o oblečení a kultuře. Ukázala nám také video o gejši a ukázku ze zahájení olympijských her v Pekingu. Ve druhé hodině nám povídala o Japonsku a jejich kultuře. Zaujalo nás také popisování jejich festivalů, slavností a jiných kulturních zážitků. Často jsme „naráželi“ na kimona a typické japonské věci, oblíbené sporty a především ping pong.
Hodinu hodnotím jako velice zábavnou a zajímavou.
Jan Lazar
REPORTÁŽ- DEN 4. – MAĎARSKO
Milí čtenáři, i dnes se s Vámi chci podělit o zážitek z dnešního dne. Dnes jsme byli v počítačové učebně, kde s námi bylo děvče z Maďarska. Na začátku „dvouhodinovky“ se nás zeptala, jestli máme nějaké otázky. Za to nám slíbila maďarské bonbóny. Tím okamžitě upoutala naši pozornost a hned se na ni začaly „sypat“ dotazy. Poté nám ale došly otázky a jí bonbóny, tak spustila svoji prezentaci.
Moc se mi líbilo, že se pořád chtěla učit nová česká slovíčka. Je zvláštní, že nikdo z našich zahraničních návštěv, neumí správně vyslovit písmenko ř. Při jejím vyslovování slova čtvrtek nebo středa byla opravdu legrace. Ale nejen proto jsme se dnes zasmáli.
Katka Horová
REPORTÁŽ- DEN 3. – MAĎARSKO
Zsófia pochází z Maďarska. Celým jménem Zsófia Bindes, je velmi sympatická a zaujme. V této hodině se zeptalo nejvíce lidí, možná je to kvůli těm bonbonům, které rozdává za každouotázku.
Velmi se jí líbí Brno, ale Praha bohužel víc. Nejvíce se mi líbilo, jak nám ukazovala, jak se u nich slaví velikonoce. Je velmi zajímavé, že se ženy polévají vodou a teprve potom je chlapci vymrskají, aby je to více bolelo J. Ráda zpívá, ale neumí to. Má taky velmi ráda psi a morčata. Na Vánoce u nich v Maďarsku namísto sněhu prší L. Její otec je inženýr a maminka je zahradnice. Její nejoblíbenější české jídlo jsou bramboráky, také má ráda guláš. Má velmi ráda palačinky s horkou čokoládou. Ukázala nám fotky jejich jídel a tradicí. Má také ráda vaření. Pečou tam hodně domácí chléb a jiné domácí potraviny. Maďarsko je také velmi sportovní stát. Mají 476 medailí z Letních Olympijských Her. Typickým sportem je vodní pólo, wrestling plavání nebo třeba šerm. Povídala o jejich domě, jejich vlajce, či typických budovách. Má velmi ráda rodinu, ve které teď je. V rodině je Vojta, který je strašně dobrý a je to velký gentleman, který ji nechává sednout v šalině, čeká, než se posadí u stolu, otevírá jí dveře a bere kabát. Povídala nám také o zážitcích, které měla z jiných zemí, jako např. Řecko, Německo, Španělsko nebo Francie či Portugalsko. Také jsme si povídali o výslovnosti jejich abecedy a o jejich abecedě, jako takové. Jan Lazar
REPORTÁŽ- DEN 3. – INDONÉSIE
Co musím ihned velice ocenit je její vtipný začátek. Ale i celý program byl velice dobrý, protože měla skvělou prezentaci, díky které nám představila Indonésii v těch nejlepších barvách. Také s sebou měla vlajku. Zjistili jsme o ní, že miluje jídlo a vaření, ráda cestuje a také se ptala nás na to, co rádi děláme my.
V Indonésii je velice krásná příroda. Moře je naprosto čisté a krásné. Dokonce nám ukázala i obrázek, na kterém byli její přátelé se žraloky!
Hodina se mi moc líbila, protože byla vtipná a zábavná. Děkujeme.
Eliška Jedličková
REPORTÁŽ- DEN 2. – INDONÉSIE
Pupu je velmi humorná dívka, která má sice horší výslovnost, ale dokáže zaujmout a z hodiny udělá hodinu zábavnou. Její prezentace je taky velmi zajímavá a dobře připravená. Hodně se mi líbí, jak podrobně popisuje svoji rodinu a hlavně jak mluví česky. Také je zajímavé, že si ze sebe umí udělat legraci a že z ní vyzařuje chuť do života. V první hodině jsem byl unavený, ale jelikož mluví velice nahlas, usnout nešlo.
Říkala nám zajímavé informace o indonéské kultuře, kamarádech a jídle. Velice mne zaujala a upoutala moji pozornost. Pokud mohu doporučit, doporučuji.
Honza Lazar
REPORTÁŽ- DEN 2. – VIETNAM
Milý čtenáři, dnes 9.4.2013 jsme měli další návštěvu, tentokrát z Vietnamu. Hodně mě na začátku překvapilo, jak se návštěva představila. Měla hodně dlouhé jméno. Byla to vtipná a hodná slečna a hodně jsme se s ní v průběhu dvou hodin zasmáli. Moc se mi líbilo, že do své prezentace dala fotografie své rodiny a dozvěděli jsme s nejen o minulosti této země, ale i její přítomnosti.
Na tomto projektu je skvělé, že se dozvíme, co je pro danou zemi populární a také například to, jak je velká. Například Vietnam je dokonce 9krát větší než naše Česká republika a to nás úplně šokovalo.
Moc se nám hodiny líbily a doufáme, že si je užijete i vy v dalších dnech.
Kateřina Horová
REPORTÁŽ- DEN 1.- VIETNAM
Huong je mírumilovná dívka pocházející z Vietnamu, má ráda cestování a zkoušení nových věcí. Dnes hodně mluvila o své zemi a o její kultuře. Zmínila například své rodné město, kterým je Hue, nebo nám říkala zajímavosti o vietnamském kalendáři skládajícím se ze dvanácti zvířat. Každé zvíře je na jeden rok. Zmínila i vietnamskou kuchyni a povídala, jak se u nich pěstuje rýže. Ale nejvíc mne zaujaly oslavy nového roku a vodní loutkohra. Dále zmínila jméno vietnamského revolucionáře Hochi Minha, po kterém je pojmenovaná řeka a město. S sebou měla i vietnamskou vlajku, která je velice jednoduchá- červené pozadí a žlutá hvězda. Lukáš Brůha
REPORTÁŽ- DEN 1.- ČÍNA
Naše dnešní dvouhodinová projekce o Číně byla zajímavá. Bylo vidět, že to slečna měla velice dobře připravené a zajímalo nás to. Také oceňujeme její výbornou výslovnost, bylo jí dobře rozumět. Ve své projekci použila multimediální způsob výuky a vyprávěla nám zajímavé věci o své kultuře. Hodně mě například překvapilo, že jejich abeceda má o 9978 písmen víc než ta naše. Byl jsem s hodinou velice spokojený a oceňuji její snahu nám říci co nejvíc informací. Jakub Tymočko
Projekt Edison
Na naší škole se letos již po druhé bude konat projekt s názvem Edison. Navštíví nás tedy studenti z různých států světa, kteří nás s jejich rodištěm seznámí a řeknou nám o něm spoustu zajímavostí. Žáci 5. až 9. třídy se tak mohou těšit na mezinárodní návštěvu z Indonésie, Maďarska, Číny a Vietnamu. Každý přednášející se ve třídě zastaví na dlouhé dvě hodiny a stihne s námi tedy nejen probrat důležité informace o politice, kultuře, hospodářství apod., ale také bude čas na zábavu-hry, křížovky, diskuse. Protože jsme již projekt absolvovali, víme, na co se můžeme těšit. Celý týden poslouchat několik hodin denně angličtinu je sice obtížné, ale určitě přínosné. A navíc-těch nových informací!
Během celého týdne budeme my, redaktoři Školního oka, ve velkém pracovním nasazení. Se studenty uděláme rozhovory, nafotíme je v akci ve všech třídách a budeme se snažit o nich zjistiti co nejvíc informací. A ty Vám poté nabídneme v našem školním časopise.
Projekt bude ukončen v pátek společným setkáním v sále školy. Zde to již bude pod naším vedením, protože si připravujeme nejen zhodnocení toho, co jsme se o státech dozvěděli, ale také osmisměrky a třeba poslechy jejich oblíbené hudby. Snad se jim to bude líbit a budou na nás rádi vzpomínat.
Redaktoři Školního oka
Regionální kolo Mladého Demosthena u nás
V loňském roce jsme v této již zmiňované soutěži slavili velké úspěchy. Naše zástupkyně Monika Hamplová se probojovala až do celostátního kola a letos to asi bude podobné, i když s pár odlišnostmi.
Regionální kolo se tentokrát konalo u nás na škole, což nás velice potěšilo. Sjela se k nás spousta výborných řečníků z různých regionů okolí Brna a mezi nimi za okres Brno město soutěžila i naše Klárka Benešová a Marie Hamplová. Obě byly statečné, nervy držely na uzdě a nedaly na sobě znát trému. Svůj projev přednesly s naprostou správností a bez sebemenších chyb. Porota v čele s Janou Adámkovou, kterou jistě znáte z počasí na Nově, rozhodla o výborném druhém místě Klárky a prvním místě Marie. S Maruškou tedy postupujeme do krajského kola.
Oběma děvčatům moc blahopřeji, protože mě v mnohém velice mile překvapily a myslím si, že i sebe.
Mgr. Stanislava Kořenková
Soutěž Mladý Demosthenes
Mladý Demosthenes je soutěž v mluveném projevu a naše škola se účastní již potřetí. Učitelé českého jazyka 4.12.2012 hodnotili nejen téma a přednes, ale také plynulost, hlasitost, zajímavost a mluvnickou správnost. Z kategorie šestých a sedmých tříd postoupila do regionálního kola Klára Benešová a z kategorie osmých a devátých tříd Marie Hamplová. Pokud vyhrají také v regionálním kole, postoupí do krajského. Pokud i tam uspějí, pojedou na čtyřdenní kurz se slavnými moderátory a novináři, kteří budou rozvíjet jejich mluvení. Smyslem soutěže je důraz na správnou mluvu a ukázat, že inteligence národa vyplývá ze schopnosti mluvit. Letos se přihlásilo 6800 žáků základních a středních škol, z toho 63 bylo z naší školy. Vítězové ze školního kola si odnesli vstupenky do kina na libovolný film, ostatní umístění diáře a bonbóny. V dalších kolem získají sponzorské dary a knihy. Regionální kolo proběhne na konci únara a doufáme, že naše dívky uspějí minimálně tak dobře, jako v loňském roce Monika Hamplová, která se probojovala až do celostátního kola, kde spončila na krásném čtvrtém místě.
Lukáš Brůha
Mikuláš
Dne 5.12.2012 se na naší škole objevil Mikuláš s andělem a čerty. Chodil po naší škole celý den a navštěvoval všechny třídy 1.stupně a dával dětem balíčky s různými sladkostmi a ovocem. Některé zlobivé děti si čert odnesl a jsou nezvěstné. Na druhý stupeň se bohužel MIkuláš nedostal. Ale aspoň nám po učitelech poslal nějaké sladkosti. Tato tradice je na této škole už od jejího založení. Mikuláš je vlastně člověk, který od 10.století chodil po městě a chudým lidem dával za okno zlatá jablíčka. Tady na škole nám Mikuláše, anděly a čerty dělají studenti z vedlejšího gymnázia. A moc jim to jde. Děkujeme.
Katka Horová
Jazyková akademie
V letošním roce učitelé jazyků vymysleli novou soutěž. Jednalo se o to, že si všichni museli nacvičit představení v cizím jazyce, který chtějí, a to jim bylo oznámkováno. Poté ji předvedli angličtinářům, popř.francouštinářce a němčinářům. Z každé třídy se poté vybrali nejlepší žáci, kteří budou příští týden vystupovat před rodiči. Tato akce byla povinná pro žáky od 4.-9.třídy. Snad se představení rodičům bude líbit a dostaví se 🙂
Eliška Jedličková
Školní oko-číslo 9.
Další Školní oko je na světě. My, žáci, ho máme již ve svých třídách a vy, příznivci naší školy, si ho můžete přečíst na webových stránkách školy v sekci Školní časopis. Blahopřejeme nové redakční radě Školního oka a přejeme spoustu nápadů do dalšího čísla, na které se už teď moc těšíme.
Sběr papíru
Minulý týden naše škola organizovala sběr papíru. Probíhal tak, že třídy mezi sebou soutěžily, která třída nasbírá nejvíc, a ti pak vyhráli. A ptáte se, kdo? Na 1.stupni to byla 2.C, na druhém místě se umístila 1.A a třetí místo získala 2.A. A nyní druhý stupeň… 1.místo obsadila 6.B, která nasbírala 893 kg, na druhém místě 6.A a na třetím místě 7.A. Všechny třídy umístěné na stupni vítězů budou obměněny peněžní částkou do třídního fondu. Děkujeme paní učitelce Šebkové a panu učiteli Vystrčilovi, kteří sběr organizovali.
14.hodin týdně angličtina. Horor, nebo zábava?
Od 17. do 21.9. 2012 jsme na naší škole nebyli samotní. Nenavštívili nás mimozemšťané, ale zahraniční studenti z různých koutů zajímavých zemí- z Peru, Egypta, Brazílie, Rumunska, Ruska, Číny a Srbska. Všichni se s námi bavili pouze anglicky, popř. nám řekli pár slov v jejich mateřštině. A to se pak hodina v angličtině mohla proměnit v již zmíněný horor, protože jsme někdy nerozuměli, ale nakonec jsme to zvládli a dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavých informací. Žáci 5.-9. třídy měli cizince v týdnu celkem 14.hodin. Rozvrh byl sepsán tak, aby se všichni vystřídali a v každé třídě byli cizinci dvě hodiny. Všichni se na začátku hodiny představili, řekli nám, jak se u nich žije a jakou kulturu mají. Většinou přes prezentaci. A když byla hodina u konce, chtěli i oni vědět něco o naší zemi. Žáci 1.-4. tříd se s cizinci také potkali, ale pouze na chvíli, ve které se jim společně všichni představili a stručně povykládali o své zemi. Někteří přidali ukázku, například Eslam z Egypta hrál na bubny a Brazilka tančila sambu.
Myslíme si, že bylo moc fajn je k nám pozvat, protože jsme poznali jiné kultury a procvičili jsme si angličtinu. Všem vřele doporučujeme.
Katka Horová
Nová redakční rada
Nový školní rok je již v plném proudu a před námi je nový úkol-spojit síly žáků 8.A a 8.B a vydávat letošní Školní oko. Úkol to bude těžký, protože je pouze osm žáků v redakční radě, ale věřím, že to zvládneme a laťku posuneme opět o kousek výš. Nová redakční rada – opět v čele se mnou- se rozhodla zanechat časoopisu název a vybrala si do něj rubriky: Zpravodajství, Publicistika, Zábava, Recenze, Sport a Stránku 1.stupně. Každý redaktor si vybral rubriku, která ho nejvíc zajímá, aby články byly co nejpůsobivější a redaktory práce bavila. Můžeme se těšit na články o tanci, fotbalu, rozhovory s učiteli a různé ankety. Rádi také opět do časopisu zahrneme práce našich nejmladších dětí, proto se mohou s chutí i oni pustit do psaní či kreslení.
Také bych touto formou chtěla poděkovat loňským redaktorům, kteří se do práce pro časopis pustili s chutí a radostí. Pracovali (téměř vždy) na 100 % a zasloužili se o časopisy na vysoké úrovni. Především speciální číslo vydávané ku příležitosti 20.výročí školy se jim povedlo.
Novým redaktorům přeji hodně síly a smíchu do nového školního roku a těším se také na zábavu, kterou společně v hodinách prožijeme.
S.Kořenková
2011-2012
CELOSTÁTNÍ KOLO SOUTĚŽE MLADÝ DEMOSTHENES 17.5.2012
Učitelé a žáci naší školy se teprve podruhé účastnili soutěže Mladý Demosthenes a již slavili velké úspěchy. Již ve školním kole učitelé českého jazyka a literatury měli problém vybral nejlepší řečníky, jelikož na výuku rétoriky klademe v hodinách slohu důraz a většina žáků ji výborně ovládá. V regionálním kole, které se konalo na ZŠ Heyrovského, nás reprezentovala v nižší kategorii Monika Hamplová a ve vyšší kategorii Natálie Vlasáková. Porota složená z moderátorů, novinářů a herců rozhodla, že obě naše dívky jsou v regionu nejlepší a postoupili do krajského kola, ve kterém rozhodovala video nahrávka. S Natálií Vlasákovou jsme natočili Prezidentský projev, Monika Hamplová posluchačům položila otázku: „Chtěli byste žít v pohádce?“ Nahrávání bylo náročné a trvalo několik hodin, nakonec se ale podařilo a nahrávky byly na světě. Výkon Moniky nakonec uchvátil porotu natolik, že postoupila dokonce do celostátního kola jako zástupkyně Jihomoravského kraje v kategorii 6-7.třída ZŠ a gymnázia.
Hlavní výhra pro zástupce ze všech krajů a kategorií bylo soustředění se slavnými moderátory, herci a učiteli z Univerzity Palackého v Olomouci z Pedagogické fakulty. Trvalo tři dny a zde si žáci a studenti zlepšovali své projevy na celostátní kolo, učili se zacházet s mikrofonem, správně dýchat, artikulovat, a to vše zábavnou formou. Monika ze soustředění přijela nadšená, protože zde nejen získala spoustu nových informací, ale také navázala nové přátelství.
Celostátní kolo se konalo 17.7.2012 v prostorách kláštera Emauzy v Praze 2. Sjeli se sem zástupci všech krajů a kategorií. Všichni řečníci postupně předvedli své výkony, které byly téměř vyrovnané a na velice vysoké úrovni. Porota složená ze zástupců Univerzity Palackého a Moderátorské školy v Praze si chválila vysokou úroveň, což jim ale znesnadnilo výběr těch nejlepších. Naše zástupkyně Monika Hamplová, která soutěžila v nejnižší kategorii, se neumístila na stupni vítězů, ale ihned pod tímto stupínkem, což nás také velice potěšilo. Porota ocenila její krásný projev a bezchybný přednes, chválili ji také za skromný přístup a slušné chování. Pamatovali si ji již ze soustředění, kde také zaujala a považovali ji za favoritku soutěže. Její umístění ale také považujeme za výhru, jelikož uspět v tak velké konkurenci jsme považovali za téměř nemožné.
Soutěže, která má za úkol prohlubovat znalosti v oblasti rétoriky, se budeme účastnit i v dalších letech, protože považujeme za důležité osvojit si kulturu jazyka a propagovat ji mezi žáky. Mgr. Stanislava Peřinová
REGIONÁLNÍ KOLO MLADÉHO DEMOSTHENA
Dne 2.3.2012 proběhlo na ZŠ Heyrovského v Bystrci regionální kolo této soutěže v mluvených projevech. Naši školu zde zastupovaly výherkyně školního kola této soutěže- Natálie Vlasáková ve starší kategorii a Monika Hamplová v mladší kategorii. Na soutěži je nejdůležitější mluvený projev, který tyto žákyně bezpochyby ovládají skvěle. Odborná porota složená z moderátorů, novinářů a herců usoudila, že obě dívky své konkurenty přímo ‘rozdrtily’. Natálie mluvila o tom, proč musí zvítězil právě ona a Monika hovořila o Tříkrálové sbírce. Dívky se poctivě s paní učitelkou Peřinovou celý týden na soutěž po vyučování připravovaly, proto není divu, že zvítězily. Nezbývá nám nic jiného, než dívkám popřát mnoho úspěchů v krajském kole. NAtálie Feitová
,,Třído, třído vystrč růžky“
Ano, tak se jmenuje soutěž pořádaná Mgr. Lenkou Řeholovou. Tato akce se konala na naší škole poprvé a to 31.1. 2012, v den vysvědčení, a krásně tak uzavřela první pololetí. Snad i trochu pomohla rozehnat možné chmury ze známek. Soutěže se zúčastnily třídy: 5.B, 6.A, 7.B a 8.B. Každá třída si připravila dramatickou, hudební či taneční scénku. Třída 5.B měla taneční, 6.A pobavila třídními novinami a imitací zpěváka Bruno Marse. Krásnou hudební scénku měla 7.B, v které vystoupila zpěvačka, dvě houslistky, klavíristka a jeden kytarista. Naše třída 8.B měla dramatickou a vtipnou scénku s prezentací. Dva žáci z těchto tříd byli vybráni do poroty a aby vše bylo spravedlivé, porotci směli bodovat každou třídu, kromě té své. Do poroty dále zasedli učitel Kolář a učitelky Kabátková, Peřinová a paní psycholožka. Nejvíce bodů získala třída 6.A a myslím, že právem, měli to krásné, vtipné a určitě si to třída paní učitelky Stanislavy Peřinové zaslouží. Marián Harničár
Studium v Thajsku
Standa, bývalý žák naší školy, přijel na CMcZŠ popovídat něco o Thajsku a to konkrétně o místech, kde studoval. Vyprávěl o tom, jak se zde žije, co se zde jí, jaká je tu životní úroveň. Namířeno sem měl v době, kdy byly v Thajsku záplavy, které zabili mnoho lidí. Měl z toho obavy, ale nakonec zjistil, že v médiích byla tato informace velice zkreslená. Záplavy tam sice byli, mnoho lidí zemřelo, ale chod Thajska se nezastavil. Navíc byly jen na severu, takže nebyl ohrožen, protože studoval v Bangkoku, který je ve středu Thajska. V tomto městě žije 13 miliónů obyvatel. Lidé zde moc nevydělávají ( cca 200Kč na den ), ale i přesto tu má skoro každý iPhone, iPod a různé jiné drahé záležitosti. Thajsko se mi moc nelíbí a nechtěl bych tu být. A to díky malé výplatě a nízké životní úrovni v některých částech Thajska.
Vypadalo to, že si Standa toto studium velmi užil, ale také on je rád, že žije v České republice.
Tadeáš Trčka
Komentáře a dotazy rodičů
1.2.2012 se konalo sezení s paní ředitelkou Mgr. Pavlínou Vojtěchovou. Začalo se v 17.00 hodin večer ve 3.B a celé posezení probíhalo ve velice příjemné atmosféře.
Dotazy rodičů pršely, jak to jenom šlo. Týkaly se všeho, co se dělo na naší škole od doby založení až po dobu nastoupení nové paní ředitelky. Probíralo se například založení výuky anglického jazyka již od prvních tříd. Většina rodičů byla od dětí prvního stupně, až na jednu výjimku. Je škoda, že rodiče od dětí z druhého stupně nepřišli, jelikož se také mohli dozvědět spoustu zajímavých informací.
Podle paní ředitelky můžeme být hrdí na naší školu, protože o ni opět stoupá a ještě bude stoupat zájem.
Můj názor na tento „Kulatý stůl“ je, že se mohou rodiče setkat s paní ředitelkou a říct, co se jim líbí a co ne na naší škole. Tato diskuse povede ke zlepšení vztahů mezi školou a rodiči a dojde také ke zlepšení vzdělávání.
Jakub Starý
Vítěz soutěže „Třído, třído vystrč růžky“ – 6.A
Jak všichni víme, na naší škole se konala soutěž „Třído, třído vystrč růžky“, ve které se každá přihlášená třída snažila prezentovat jak nejlépe uměla. Někdo hrál na hudební nástroje, jiní zase zahráli scénku a někdo chtěl zapůsobit vtipným dojmem, jako to udělala vítězná třída 6.A. Ta předvedla spolu se svou třídní učitelkou Peřinovou skvělé představení, kde měli předvést jednu z písniček od Bruna Marse, a přichystala si i vtipné třídní zpravodajství o vysvědčení a jejich třídě. Jako 1. cenu si mohou vybrat co se jim zlíbí ( pokud to bude v možnostech školy ) např. kino, návštěvu pizzerie, návštěva Bonga ….
Já tam sice nebyla, ale podle vyprávění jednoho z žáků 6.A ( mého bratra ) věřím, že to byla opravdová zábava. Celá tato akce trvala celé 2 hodiny a všichni se jistě bavili. Možná bude i za rok ta k se zkuste přihlásit také. Třeba zabodujete jako 6.A a vyhrajete nějakou super cenu.
Veronika Součková
Dětí je víc a víc
Jako každý rok se konal zápis do prvních tříd základních škol. Spousta rodičů si vybrala naši školu, což nás moc těší, a otevřeme tři první třídy. Je vidět,že naše škola nepatří mezi ty nejhorší, ale naopak k nejlepším v Brně.
Prvňáčky čeká mnoho novinek. Například to budou mít děti těžší v tom, že se budou učit anglicky už od první třídy, což je rozdíl oproti jiným rokům. Určitě ale budou mít nějaké dobré, hodné a trpělivé učitele nebo učitelky z naší školy.
Tento zápis proběhl bez problémů a rodiče dětí se mohou těšit, až děti budou chodit domů z mnohem většími znalostmi, které se dozvědí právě v naší škole. A to již bude brzo.
Dan Malůšek
‘Vysvědčení’
Dne 31.1.2012 se rozdávalo vysvědčení, ovšem u nás to poprvé nebylo vysvědčení, nýbrž výpis z vysvědčení. Dobré také bylo to, že žáci měli posunutou klasifikaci a mohli tak déle „nahánět“ dobré známky a zlepšit se. Myslím si, že to paní ředitelka udělala hlavně kvůli 8. a 9. ročníků, protože těmto žákům se známky počítají na střední školy a gymnázia.
Pololetní prázdniny u nás nezačínají ve čtvrtek, jako na některých školách, ale v pátek 3.2.2010. Na pololetní prázdniny letos navazují jarní prázdniny, takže budeme odpočívat až do 13.1.2012. Tento čas většina dětí tráví na horách anebo se učí na přijímačky.
Přejeme všem krásné prázdniny.
Darina Krulová
Jíte hodně citrusy?
Pak jste mohli využít sběru pomerančové kůry dne 1. 2. Sběr neměl charakter soutěžení jako ve sběru papíru, šlo zde hlavně o zapojení všech členů tříd. Mělo by se dostávat 18 korun za kilo kůry, ale to se vyúčtuje až po ukončení. Jako každá soutěž to ale mělo své kritéria.
Kůra musela být usušená, nesměla být smíchána s kůrou mandarinkovou, což bylo na místě zkontrolováno. Odevzdávat se také mohlo jen o první velké přestávce. V igelitových sáčcích, které byly označeny lístkem se jménem, třídou a hmotností, se muselo zajít do kabinetu p. učitelky Slavíkové.
Sběr pokračuje, protože se ukázalo, že toho umíme nasbírat hodně, takže každé dva až tři týdny se na vás bude paní učitelka těšit. Doufám, že se zde potkáme!
Filip Opálka
Novinky
Jak jistě všichni víte, na naší škole se chystá poprvé sběr papíru. Jedna ze tříd na prvním stupni a jedna na druhém stupně získá jeden den volna a budou si moci spolu se třídním učitelem vybrat zábavu, kterou chtějí. Dále škola dostane za každé kilo 2 Kč, za které by se nakoupilo něco potřebného, nebo zábavného pro nás.
Další letošní novinkou je obnovení školního parlamentu, který má na starosti paní psycholožka. Ta přijímá návrhy, jak všechno zlepšit, zpříjemnit, zkrášlit a to poté projednává s paní ředitelkou. Schůzky s předsedy tříd jsou každý týden v pondělí.
Myslím si, že tyto změny jsou skvělé a naše škola brzo bude mít nejlepší úroveň ze všech škol.
Tadeáš Trčka
Jídelny
Jelikož jsme nové žákyně na této škole, rozhodli jsme se vám napsat, jak vypadá kuchyně na jiných školách. Zde je to mnohem lepší. Na většině škol je výběr pouze z jednoho jídla (což samozřejmě výběr není). NA našich starých školách přesolené, neosolené, nebo nedovařené maso nebylo nic výjimečného. Obědy se zde odnášely téměř celé pryč. Také jsme tam měli špinavé talíře, zahnuté příbory a velice nepříjemné kuchařky. Zde jsou ale obědy dobré a máme tu i milé kuchařky. Proto nenadávejte, jinde je to opravdu horší.
Natálie Feitová a Veronika Součková
Nová PC učebna
Paní ředitelka P.Vojtěchová chce udělat mnoho změn ohledně naší školy. Jednou z těchto změn by měla být nová PC učebna. Nových počítačů by mělo být asi 20, a protože by se do stávající učebny nevešly, budou se muset přestěhovat do jiné místnosti. Je to nutné, jelikož i větrání ve stávající místnosti bylo problematické a hrozilo přehřátí počítačů. Podle mých představ by se učebna měla nacházet v prvním patře někde v blízkosti interaktivní učebny. Zatím nemáme bližší zprávy, ale nejspíš by ve druhém poletí již měly být počítače funkční. Rodiče jistě dostanou podrobné informace v blízké době buď od svých dětí, nebo od vedení školy.
Jakub Starý
Obměna v učitelském sboru
V tomto školním roce máme pár změn v učitelském sboru. Pokud nepočítáme pana ředitele, tak nám odešli čtyři učitelé a to z důvodu malého počtu žáků, nebo z osobních důvodů. Avšak máme zde i nové učitele, kteří „mezery“ zaplnili. Jedná se o pana učitele Hofmajera, který učí svět práce, angličtinu a hudební východu, sestru Immaculatu (také angličtinářka) a po mateřské dovolené se k nám vrací paní učitelka Šebková. Ta učí naše malé prvňáčky.
Všichni doufáme, že se jim u nás bude líbit a budeme se jim snažit pomáhat. Našim již bývalým učitelům také přejeme hodně štěstí a pracovních úspěchů.
Martin Brůha
Naše nová paní ředitelka
Do naší církevní základní školy přišel nový člověk a to velmi důležitý. Je to osoba, která se musí starat o všechny problémy ve škole. Jmenuje se Mgr. Pavlína Vojtěchová a je naší novou ředitelkou.
Paní ředitelka vystřídala po dlouhých letech našeho pana ředitele Mgr. Zdeňka Strašáka, který na této škole působil od jejího vzniku. Je zvláštní, že jej již téměř nevídáme, jelikož jsme si na něho hodně zvykli. S paní ředitelkou jsme se ale ihned seznámili a působí na nás velice dobře. Řekla nám, že je ráda za její nové místo u nás a že pro nás bude dělat vše, co je v jejích silách. Budeme ji držet palce, ať mezi nás hezky „zapadne“ a ať se jí daří.
Darina Krulová
Školní rok 2011-2012
Prázdniny jsou opět za námi a před námi dlouhých deset měsíců školy. Někteří propadají panice, jiní se těší na to, co jim nový rok přinese. A jistě toho bude mnoho. Mezi nejvýznamnější změny patří obměna ve vedení školy, máme novou paní ředitelku, která do školy přinesla nový „svěží vítr.“ Máme zde i nové učitele a žáky, na ty jistě také nemůžeme zapomínat. Kromě prvňáčků se k nám přihlásilo mnoho nových žáků do šestých a osmých tříd.
A na co se letos můžeme těšit? Nejvíce samozřejmě na nová čísla Školního oka, opět pod vedením nových redaktorů. Zachovají se také oblíbené akce: adaptační pobyty ve Fryštáku, oslava Dne sv.Cyrila, Sportovní den, Krizový den, Misijní sbírky, školní Akademie, Ples pro Popelku a spousta soutěží nově i ve sběru papíru. To vše napovídá tomu, že letos bude spousta prostoru nejen na učení, ale také na zábavu.
Přejeme Vám, aby nový školní rok byl takový, že na něj budeme všichni s úsměvem na rtech vzpomínat a přinese spoustu potěšení, smíchu, radosti a samozřejmě také nových vědomostí.
Šéfredaktorka S. Peřinová
2010-2011
Projekty podporující čtenářskou gramotnost
Konec školního roku se nezadržitelně blíží a žáci mají „plné ruce práce“ a to nejen s opravou známek na vysvědčení, ale také s dopracováváním zadaných projekty. Těmito pracemi se začínají plnit chodby a mnohdy jsme velice překvapeni, co jsou žáci schopni vytvořit. K těm aktuálně vystaveným patří například práce našich redaktorů školního časopisu, kteří také psali tyto reportáže. Během celého roku shromažďovali své články a nyní vydali svůj vlastní časopis, ve kterém tyto články použili. Časopisy slaví úspěchy a téměř každou přestávku do nich žáci i učitelé nahlížejí.
Další vystavenou prací jsou čtenářské deníky, které žáci 7.B, 8.A a 9.A vytvářeli během celého roku. Zadané knihy museli přečíst, popsat a přepsat úryvek, nyní na konci roku všechny referáty spojili do jedné knihy, jejíž obal vlastnoručně vyrobili různými technikami a do knihy přidali všechny údaje, které kniha musí mít. Výsledkem jsou nádherné práce, které také všichni obdivují.
Čtenářská gramotnost však nemusí být rozvíjena pouze v hodinách českého jazyka. Také v hodinách přírodopisu se žáci učí studovat odbornou literaturu a informace zní použít na plakát. Žáci před jeho tvorbou musí prostudovat dvě knižní odborné publikace a jeden internetový zdroj. Na plakát samozřejmě musí připsat citaci. Na tyto plakáty se však teprve těšíme, pan učitel Svoboda momentálně vybírá ty nejlepší a vystaví je až na posledních pár dní školního roku.
Doufáme, že minimálně stejně krásné práce žáci budou vypracovávat také příští rok, do kterého nastoupí opět v plné síle. Budeme se těšit.
Mgr. Stanislava Peřinová
Vydání naší celoroční práce
V letošním ročníku 2010/11 jsme dostali v češtinářském semináři celoroční práci. V průběhu roku jsme si schovávali všechny články, které jsme napsali. Psali jsme je proto, abychom je všechny vložili do našeho vlastního časopisu. V průběhu roku jsme se učili psát různé publicistické útvary, fotografovali jsme a také jsme trochu „zabrousili“ do grafiky. Protože byla potřeba také dodržovat nějaká pravidla, seznámili jsme se s desaterem Etického kodexu novináře, které je napsáno nad počítači v PC učebně prvního patra. Časopisy se v konečné fázi budou k nahlédnutí ve třetím patře naší školy, tak si je určitě přečtěte!
František Brothánek
Sportovní den
Sportovní den očima sportovců, aneb líbilo se?
Dne 31. května se na naší škole CMcZŠ konal sportovní den. Většina žáků se na tento den velice těšila. Někteří proto, že je lákaly některé sporty, anebo proto, že se těšili, jak se budou místo školy „poflakovat“ doma.
Letošní sportovní den organizovala paní učitelka Řeholová a musím uznat, že se jí opravdu podařilo dát dohromady spoustu zajímavých sportů, jako třeba skákací boty, minigolf nebo fotbal. Také velký zájem byl o návštěvu aqvaparku. Já jsem se přihlásila do dílny, která mě velmi bavila a to na latinskoamerické tance. V první části jsme se naučili skvělou sestavu na rumbu a ve druhé zase na jive. Když dílny skončily, hrál se ještě na pískovém hřišti zápas učitelů proti 8.B ve softbalu, ve kterém zvítězil učitelský tým.
Sportovní den byl letos opravdu zajímavý a doufám, že tato akce se bude stále, každý rok opakovat. Veronika Vlnová
Tento den byl ovšem významný zejména tím, že jsme se neučili, ale ani aktivity nebyly úplně k zahození. Já si například vybral minigolf. Jeli jsme autobusem x4 na zastávku Česká a odtamtud linkou číslo 11 do Čertovy rokle. Zde jsme jen šli kousek ke vstupu, kde jsme si pronajali míčky, hole a kladiva. Bylo to skvělé a dokonce jsme i měli zkrácenou „výuku“. Hodnotil bych to pozitivně – Hlavně, když se neučíme. Jan Mojmír Novotný
Mě nejvíc zaujal aquapark, a tak jsem se tam napsala s kamarádkou Ladou. Druhý den nás učitelé poslali do svých skupin a mohli jsme vyrazit na naše vybrané stanoviště. Aquapark, kam jsem jela, je v Kohoutovicích, do kterých jsme dojeli trolejbusem č. 37. Krátce před zahájením plavaní nás p. uč. Řeholová poučila o tom, jak máme „nedělat blbosti“ a dávat pozor. Ačkoliv nejsem milovník sportů, tento den se mi líbil a myslím si, že je dobře když škola pořádá tyhle „odpočinkové dny“ a určitě se moc těším na příští rok.Věra Vetešníková
Já jsem si vybral skákací boty. Nejprve nás paní učitelka Peřinová dovedla na místo konání, a tam si nás převzali Vendy s Lukášem, kteří nás naučily základy jak se na těchto „futuristických botách“ pohybovat. Když jsme už zvládly chodit, tak jsme se mohli přesunout ke skákání. Všechny nás to moc bavilo, a tak jsme se mohli přesunout k tomu, že jsme si vzaly helmu a chrániče a mohly jsme si na botách zadovádět dle vlastního gusta, někteří skákali a běhali, někteří jen chodili a padali, ale nakonec si většina z nás zaskákalo u velkého plotu, kde jsme si mohli s podporou vyzkoušet nějaké malé triky.
Doufám, že na příštím sportovním dni bude příležitost znovu si vyzkoušet tyto skákací boty.
BLahoslav Maršálek
Prázdniny se blíží
Přichází léto a my musíme být pořád ještě ve škole… Začíná se oteplovat a „velké prázdniny“ jsou za dveřmi. Všichni žáci se snaží zlepšovat známky, které doteď nemají úplně ideální, a začínáme psát pololetní a závěrečné práce. I když občas jdeme ven, nikoho se nebaví učit a posledních pár týdnů pouze přežíváme a doufáme, že si brzo řekneme: „Ahoj a měj se o prázdninách hezky.“ Začneme jezdit na dovolené buď po českém okolí, nebo k moři a do hor. Těšíme se na dobrodružství, ale i také na nový školní rok .V tom totiž začneme opět s novým štítem a třeba budeme mít všichni konečně samé jedničky. Blahoslav Maršálek
Školní výlet 8.A
Ve dnech 18-20.5. 2011 se naše třída 8.A rozjela do Čučic na školní výlet. V Čučicích jsme hned první den podnikli výlet po okolí. Bylo tam opravdu hezky, a protože tam bylo i veliké teplo, někteří z nás zkoušeli přebrodit řeku. Ve čtvrtek nás čekal vcelku dlouhý a náročný výlet, ale i ten jsme si užili, protože stále bylo o čem si povídat. Další aktivitou, která se nám velice líbila, byly večerní hry na zahradě, po kterých jsme sice byli jako čuníci, ale bylo to skvělé. Na faře jsme si museli vařit sami, ale i při tom byla opravdu sranda. A hlavně při mytí nádobí, kdy jsme vytopili půlku kuchyně. Tenhle školní výlet byl prostě nejlepší ze všech.
Veronika Vlnová
Krizový den
Dne 3.5. 2011 se na Kraví hoře konal Krizový den naší CMcZŠ. Byl to dobrodružný den pro celý 2. stupeň. Žáci běhali po čtyřčlenných nebo trojčlenných skupinkách, ty vybíhaly ve stanovených časových intervalech. Byl to skvělý den plný zábavy, očekávání,napětí, emocí ale také rozumu a inteligence. Fyzicky náročné úkoly byly totiž doplněny testem znalostí. Všichni si to velice užili a já obzvlášť.
Míša Odstrčilová
Velikonočí pomlázka
Velikonoce jsou svátkem pohody, ale pro některé představují pořádnu nakládačku ať už pomlázkou, vařečkou, nebo jinou odvozeninou. Každý si uplete pomlázku,jaká se mu líbí, někteří IT (= ‘ajťáci’) si pomlázku upletou třeba z káblu. Sice tato pomlázka nepředá mladost vrbových proudků do těla ženy, ale možná se tato žena poté stane programátorkou. Všechno je možné 🙂 Opravdová pomlázka doma vyrobená je ale vzácností. Spousta lidí si ji raději koupí v supermarketu místo toho, aby si zašli do přírody nařezat proutky a upletli si ji. Je to velká škoda, protože třeba já pomlázku dělám velice rád.
1. autorské čtení na naší škole
Dne 23.3. 2011 jsme na naší škole přivítali spisovatelku Kláru Čapkovou, která přijala naše pozvání a uskutečnila zde autorské čtení. Tato studentka gymnázia s našimi žáky 8. a 9. tříd strávila odpoledne a popovídala si s nimi nejen o práci spisovatele, ale také o jeho výsledku- knize. Pomocníkem jí zde byla její kniha Poslední pravda, která je nyní na trhu a sklízí velké úspěchy. Autorské čtení však mělo za cíl se nejen seznámit s její knihou, ale také v našich žácích rozpoznat skryté spisovatelské talenty a povzbudit je ve čtení a psaní knih.
Slečna Čapková toto autorské čtení pojala zcela originálně, jelikož kromě klasického čtení a charakterizování postav z její knihy si žáci také vyzkoušeli psát závěr jedné kapitoly s velkým zvratem a nebo jí pomáhali vymýšlet název další knihy, kterou momentálně píše. Žáci se po celou dobu autorského čtení mohli ptát na různé otázky, které je napadaly a spisovatelka jim ochotně odpovídala.Zajímavé a vtipné také bylo, že Klára žákům již na začátku čtení rozdala jmenovky se jmény slavných spisovatelů a spisovatelek a těmito jmény je celé odpoledne oslovovala. Zjistila tak, že Jaroslav Vrchlický je velice talentovaný mladý muž s romantickou duší, Karel Čapek umí vymyslet krásné titulky a Božena Němcová se o psaní také zajímá, ale zatím píše pouze „do šuplíku.“
Posezení s knihou a slečnou Klárou Čapkovou bylo velice zajímavé a žáci byli nadšení. Klára jim totiž ukázala, že i oni mohou být slavnými spisovateli, stačí jen chtít a věnovat se literatuře. Dokázala jim ale také ukázat kouzlo knihy a světa, které je daleko od našich problémů a dnešního doby. Představila jim svět, který si každý může udělat přesně takový, jaký chce, a kdykoliv do něho může uniknout.
Mgr. Stanislava Peřinová
Exkurze na Novou radnici
Víte, jak vypadá radnice zevnitř? Jestliže si opovíte ANO, znamená to, že jste šťastný člověk a využil jste prohlídky, které se konají jeden den v roce a to před Vánicemi., nebo to znamená, že jste ze třídy 8.A nebo 8. B, kteří tam šli v rámci Občanské výchovy na prohlídku.
Pan průvodce, velice milý a znalý člověk, nás vzal také do prostor, které nejsou určeny pro všechny návštěvníky, a svoji přítomnost doplnil zajímavým výkladem. Dozvěděli jsme se například, na které židli sedí pan primátor, jak jsou jednotlivé místnosti staré, že dříve budova sloužila k jiným účelům a radnicí je pouze několik desítek let a mnoho jiného. Po hodinovém výkladu jsme sice byli lehce unavení, ale na křesle zastupitelů jsme si odpočinuli a plni sil se vrátili do školy. Kéž bychom měli podobné židličky ve třídě, zkusíme se s zastupiteli domluvit na výměně!
Děkujeme ještě jednou panu Blažkovi, který nás provázel, a paní Cabanové, která nám vše domluvila. Bylo to velice zajímavé! Děkujeme.
Regionální kolo soutěže Mladý Demosthenes
Po úspěšném školním kole soutěže Mladý Demosthenes, ve kterém jsme objevili spoustu talentů s komunikačními dovednostmi a schopnostmi, jsme byli pozváni na kolo regionální. Zde se naše žákyně utkali v řečnictví se žáky z jiných nejen brněnských škol. Reprezentovala nás Bohuslava Jelínková v mladší kategorii a Sabina Šlachtová v kategorii starších žáků.
Celé dopoledne bylo velice zajímavé, jelikož dívky mohly porovnat své výkony s jinými žáky, ale také se seznámily s moderátorkou Janou Adámkovou, která jim předala spoustu zajímavých zkušeností a rad týkajících se veřejného vystupování a řečnictví. Výherci školních kol si tak mohli vyzkoušet různé druhy relaxace a jazykových cvičení vhodných k rozpohybování mluvidel.
V silné konkurenci si dívky vedly velice dobře a jejich výkony byly na vysoké úrovni, což nám také potvrdila porota a dívky umístila na pěkná místa. Bohuslava Jelínková skončila na 2. místě a Sabina Šlachtová na místě 4. I když do dalšího kola postupují pouze výherci, dívky zklamané nejsou, protože pro ně dopoledne strávené s redaktory a moderátory bylo velice zajímavé. Na své výkony jsou pyšné, jelikož dokázaly předstoupit před jiné nadané žáky a odbornou porotu, v projevu neudělaly sebemenší chybu a všechny nás přesvědčily o tom, že i slavný Demosthenes by na ně byl hrdý.
Mgr. Stanislava Peřinová
OPĚT NOVÉ ČÍSLO
Na co se můžete těšit na konci února? Vyjde další, letos již druhé číslo našeho školního časopisu Školní oko!!! Najdete v něm spoustu zajímavých a užitečných článků, třeba o tom, jak nebezpečný může být internet, co je to zdravý životní styl, nebo jak vypadá školní docházka v Bulharsku. Časopis Vás také pobaví, budete si moci zasoutěžit a zjistíte, kde na Kraví hoře můžete zajímavě trávit svůj volný čas.
Protože se na tomto časopisu podílí spousta žáků, kteří velice pilně pracují, bude toto číslo velice zajímavé a přímo Vás nadchne! Tak se máte na co těšit.
Veronika Vlnová
Slavný den
Včera, 31.1.2011 nastal ten všemi žáky očekávaný den. A to ten den, kdy se rozdává vysvědčení za pololetní práci a vědomosti.
Myslím se, že nejvíce si vysvědčení užívali žáci první třídy, a naopak vůbec neužívali žáci deváté třídy, jelikož jen s hrůzou si prohlíželi své známky. Poté nespokojeně pomlouvali vyučující, domnívají se, že jim bylo nespravedlivě ukřivděno. Ale nadávají jen někteří, jiní naopak na účet učitelů nešetřili chválou. Každopádně: „Jak si kdo zaseje, tak si taky sklidí“, ne?
Natálie Vlasáková
Nelítostný souboj
V letošním roce se konají pravidelné zápasy mezi učiteli a žáky naší školy. Dne 28.1 2011 se naši kluci ze třídy 8.A utkali v sálové kopané s panem ředitelem, panem učitelem Kolářem, Křížem a samozřejmě Radkem Svobodou, který toto vše vymyslel.
V momentě zahájení byl v tělocvičně slyšet pouze ohlušující řev fanoušků. Snad všichni povzbuzovali. Zdálo se však, že více žáků fandí učitelům, asi proto, aby jim zlepšili známky. Ale jiní, a mezi nimi i já, jsme povzbuzovali Martina, Frantu, Davida, Pavla a Káju. Ti bohužel prohráli 10:4 a 10:5, avšak drželi se statečně.
Už se velice těšíme na další zápas, který se bude konat již za chvíli. Snad tentokrát konečně učitele porazíme, jelikož zatím vyhráli všechny zápasy.
Natálie Vlasáková
Se školou na svahu
V naší škole CMcZŠ jsme se rozhodli, že si musíme chvilku odpočinout od učení a vydali jsme se na jednodenní zájezd na hory.
V úterý 25.1. 2011 jsme s sešli před školou a odjeli jsme do Nového města na Moravě, kde jsme měli domluvené celodenní lyžařské „pernamentky“ za velice příznivou cenu. Já jsem i s několika spolužáky jezdil na „prkně“, ale většina z nás byli lyžaři. Jako pedagogický doprovod byla paní učitelka Peřinová, Psotová, Řeholová a pan učitel Kolář.
Aby toho nebylo málo a sněhu jsme si dostatečně užili, jedeme tento čtvrtek opět. Všichni se těšíme, protože pojedeme na stejný svah, který byl velice dobrý.
Děkujeme vedení školy, že nám umožnila jet na tento zájezd, protože pro některé z nás je to jediná příležitost, jak letos lyžovat.
Blahoslav Maršálek
Prosinec na náměstí Svobody
Dne 28. listopadu začaly na náměstí Svobody v Brně vánoční trhy. Každý čtvrtek se chystá moravská zabíjačka, postarají se o to střední školy potravinářské a centrum služeb na Charbulově ulici v Brně. Prase přivezou už vykrvácené a zabijačka ve městě začne až okamžikem jeho vytažení na „brdo“.
15. prosince 2010 jsem se šel podívat na tyto vánoční trhy. Zprvu jsem si říkal „ to bude zase otrava“ ale přesto jsem tam šel. Tento rok tam je 63 stánků umístěno v hlavní části náměstí Svobody a jsou obráceny dovnitř náměstí, což vyplývá z nové architektonické podoby. Denně se bude konat výklad o zvířatech u ZOO koutku pro nejmenší. Uvidíte řezbářské ukázky, lití olova nebo komentovanou přípravu čokolády. 18. a 19. prosince se také bude konat burza minerálů. Stánky s občerstvením na „Svoboďáku“ nabízí tradiční uzeniny, bramboráky, zelňačku, uzené ryby a další. Nechybí zde také trdelníky a Štramberské uši.
Tyto všechny věci mě mile překvapily a doufám, že vás také. Doporučuji se tam jet podívat.
František Brothánek
Zážitkový kurz 8.A
Byli jste někdy na zážitkovém kurzu ve Frýštáku? Chyba! My – třída 8.A jsme tam před dvěma týdny jeli a byli jsme naprosto nadšení.
Hned po příjezdu do Frýštáku se nás ujali dva vedoucí – Tidít a Hanka. Řekli nám, že pro nás mají speciální program! A to let balónem v zimě. Poté nás odvedli do budovy, kde začala první hra, která spočívala v tom, že nám ve dvojicích zavázali nohy a dali nám pracovní listy, se kterými jsme museli obejít skoro celý dům. Byli tam otázky typu : „Kolik schodů má poschodí?“ nebo „Jakou otevírací dobu má bar?“. Potom následoval oběd.Druhý den byl náročnější, protože jsme se moc dobře nevyspali, ale ráno byla výborná snídaně, která nás postavila na nohy. Po snídani nám začal program, který trval až do oběda. Všechny hry a aktivity, která se zde během kurzu pořádaly, nás bavili a všichni jsme si je užili. Celý zájezd se mi moc líbil a doufám, že tam ještě někdy pojedeme. Druhý den byl náročnější, protože jsme se moc dobře nevyspali, ale ráno byla výborná snídaně, která nás postavila na nohy. Po snídani nám začal program, který trval až do oběda. Všechny hry a aktivity, která se zde během kurzu pořádaly, nás bavilim a všichni jsme si je užili. Celý zájezd se mi moc líbil a doufám, že tam ještě někdy pojedeme.
Konal se Mladý Demosthenes
Učitelé českého jazyka na naší škole pořádali 1. ročník školního kola v kultuře mluveného projevu pro žáky 2. stupně. Soutěž se konala 3. a 4.11.2010 a porotci byli učitelé českého jazyka. Soutěžících bylo mnoho, ale postoupit do regionálního kola mohli bohužel pouze dva. V mladší kategorii zvítězila Bohunka Jelínková a za starší žáky Sabina Šlachtová. Holkám budeme držet palce a doufáme, že postoupí také do dalších kol.
Darina Krulová
Novinka ze třetího patra
Určitě si všichni žáci ze třetího patra pamatují na dvě stará křesla, která byla loni na našem patře. Říkali jsme o nich, že „už jsou pomalu v rozkladu“. Když si na ně někdo sedl, riskoval, že se propadne až někam na zem… Ale teď už tohle nebezpečí nehrozí- máme nové pohovky. Jsou moc hezké, jedna červená, druhá modrá.Aby se všichni prostřídali, vytvořili učitelé rozvrh. Každá třída má určené některé přestávky, kdy může sedačky používat. Tímto bychom ,já a další „děcka“ z naší třídy ,chtěly poděkovat učitelům, kteří ho vytvářeli, protože pro nás určili přestávku ve středu před třetí hodinou, kdy máme etickou výchovu. Můžeme teď na hodinu pohodlně čekat přímo před učebnou. 🙂
A na závěr ještě názory některých mých spolužaček:
Lucka Maršálková: „ Je to dokonalý. Alespoň nás to bude nutit ke komunikaci mezi třídami “.
Terka Štrynclová: „ Myslím si, že je to nejúžasnější nápad, kterej školu napadl. Ale nemusel by tam být ten rozvrh “.
Takovouhle skvělou možnost jak trávit přestávky, bych přála i ostatním třídám z jiných pater. Třeba se to někdy splní…
Veronika Vlnová
Reportáž ze třídy 8.A
Zamčeni nebo ztraceni
Dne 30.9.2010 v 9:53 začala ve řídě 8.A tato pamětihodná událost.
V době přestávky mezi druhou a třetí hodinou se zasekl zámek u dveří ze třídy na chodbu. Dveře nešly otevřít za použití mírného násilí, zapřením ramene a přenesením váhy z nohy na nohu, či silnějšího, úderem nohy. Ve třídě zavládlo zděšení. Nepřijdeme o naši oblíbenou učitelku matematiky a její hodinu? Jak se dostane dovnitř včetně Blahoše, Natky, Míši a Jeníka, kteří zůstali na chodbě?
Začalo se hledáním školníka. Školník na nákupech ve městě! Zaplaťpánbu, že jsme spojeni koridorem s CMGaSOŠPg a je možno povolat jejich správce. Zatímco jsme čekali na záchranu, navrhovali někteří natočit seriál Ztraceni, jiní Zamčeni, něco z toho je pověšeno na „fejsbuku“.
Dveře za jásotu všech přítomných včetně paní učitelky se otevřely asi po půl hodině. Bylo potřeba sundat kliku a zámek odvrtat. Jiskry, které vznikaly třením vrtáku a zámku lítaly skoro metr od dveří. Vypadalo to jako ohňostroj, ale neměla jsem z toho dobrý pocit. Bála jsem se, aby nevznikl požár. To bychom se zapotili víc než z trojčlenky.
Věra Vetešníková
Začátek školního roku
Školní rok nám začal rychle, prázdniny utekly ještě rychleji a my se zase vracíme do lavic. Začali jsme se téměř hned učit podle rozvrhu a psát „opakovačky“.
Na začátku školního roku nás překvapilo několik novinek. Jednou z nich je, že paní učitelka Oberreiterové má nové příjmení – Pelikánová. Paní učitelka u nás učí druhým rokem Anglický jazyk a Dějepis na druhém stupni. Nyní krátký rozhovor s dnes již paní učitelkou PELIKÁNOVOU.
Dobrý den, slyšeli jsme, že jste se vdala.
Ano je to pravda o prázdninách jsem se vdala.
Které jméno se vám líbilo více?
Určitě moje nové vyvdané. Oberreiterová bylo moc dlouhé a téměř nikdo ho správně neuměl správně vyslovit.
V jaký den jste se vdala a proč v toto datum?
Jako správný dějepisář jsem se vdala 21.srpna, v den výročí sovětské okupace.
Chtěli jsme to smutné výročí vyvážit něčím hezkým a pozitivním.
Jak se jmenuje váš manžel?
Marek.
Co dělá váš manžel za povolání?
Manžel je lékař, pracuje jako psychiatr, takže kdyby měl někdo z kolegů začínající tik v oku, tak stačí se obrátit na mě- zařídím mu nadstandart 🙂
Děkuji za rozhovor
Doufám, že tento školní rok bude úspěšný jak pro nás pro studenty, tak pro učitele a celé Brno.
Blahoslav Maršálek (8.A)